Soovitused

Anname alljärgnevalt juhiseid, kuidas

 1. valida konkreetsele rajatisele sobiv krinner ja millist eeltööd on tarvis selleks teha
 2. ennetada läbivajumisi ning külmakerkeid
 3. krinnereid kiiresti ja mugavalt paigaldada
 4. millal kruvivundamente kasutada ei saa

Kuidas valida sobivat kruvivundamenti

Sobiva krinneri valmiseks on kolm strateegilist küsimust:

 1. kandepunktide koormus(ed). Iga rajatis, olgu ta puukuur, terrass või staadioni varikatus, vajab toetuspunkte, millele avaldab teatud survet (sageli ka külg- ja tõstejõudu). Tavalise terrassi puhul on m2 koormuseks 3kN/m2 e ca 300kg/m2. Moodulmajade, palksaunade jt. raskemate ehitiste puhul küsige punktkoormusi tootjalt või laske arvutada ehitusinseneril. Koormused võivad olla erinevad ning ajas muutuvad (talvel sajab katusele lumi ja lisaks võib lund langeda kõrgemalt katuselt, puukuur laotakse täis tooreid küttepuid jne). Lähtuge koormuste arvestamisel alati kõige ebasoodsamatest tingimustest.
 2. Pinnase struktuur. Kergehitiste jaoks ei ole tarvis teostada põhjalikke geoloogilisi uuringuid – piisab pinnase sondeerimisest (näiteks pika metallvardaga või auku kaevates), et saada ettekujutus sellest, mis ootab maa all: kas on suuri kive või muid takistusi, milliselt sügavuselt algab kandev pinnas jne. Krinnerite kandevõime on testitud staatilise koormuse tingimustes poolpehmes pinnases ja testitulemused on avaldatud koormustabelis. Kandevõime kahaneb pehmes ja ebastabiilses pinnases (soised, turbased pinnased), kasvab tugevas stabiilses pinnases (näiteks kruus). Pehmetes pinnastes tuleb kasutada pikemaid või pikendatavaid maakruvisid, mis keeratakse maasse kuni kandva stabiilse pinnaseni.
 3. Krinnerite maasse keeramise sügavus. Sageli soovitakse tõsta ehitis maast kõrgemale ja seda on mugav teha, jättes osa kruvivundamendist maasse keeramata. Sellega väheneb kruvivundamendi kandevõime, mille kompenseerimiseks tuleb valida pikem mudel. Kui pinnas on väga ebatasane või suure langusega, siis on tavaliselt otstarbekas kasutada küll sama krinneri mudelit, kuid kompenseerida kõrguste vahe tugijalgadega. Sellisel viisil on võimalik rajada terrassi isegi väga järsu kallakuga kaldapealsele.

 

Läbivajumised ja külmakerked

Sisuliselt on kruvivundament oluliselt stabiilsem, kandvam ja väiksema külmakerkevõimalusega kui temast kordades jämedam betoonvundament, sest maasse keerates surub ta pinnase laiali seda samaaegselt tihendades, kuid tema nake ümbritseva pinnasega on väiksema välispinna ja libeda tsingikihi tõttu oluliselt väiksem kui betoonil.

Läbivajumised tekivad enamasti juhul kui

 1. valitud mudel on aladimensioneeritud, arvestamata pinnase kandevõime ja ehitise reaalse kasutuskoormusega (näiteks laotakse puukuur täis tooreid küttepuid (erikaal 600-700kg/m3), kuid arvestatud oli hoiustada kuuris vaid murutraktorit jm kergemaid esemeid)
 2. pinnase struktuur on ebaühtlane ning piisaval läbi uurimata enne paigaldust – näiteks endise karjääri või jõekääru kruusapinnale on ladestunud orgaanilisi setteid erineva paksusega kihina ja mõnes kohas on kiht nii paks, et kruvivundament ei ulatugi kandva pinnani
 3. pinnase kandvus on aja jooksul halvenenud (näiteks sadevee äravool on tee-ehituse või asfalteerimise käigus vähenenud, pinnas muutunud liigniiskeks)

Külmakerkeid võib tekkida kui

 1. pinnas on külmakerkealtis (märg, savine) ja valitud mudel on konkreetse pinnase jaoks liiga lühike, hakates koos maapinnaga “kaasa mängima” Täiesti külmakerkekindel on krinner juhul kui 80% vindist jääb allapoole külmumispiiri. Tavaliselt ei ole see aga vajalik ja väikest külmakerget ei pruugi kergehitiste puhul märgatagi – tavaliselt ei ehita ju terrassi ega varjualust 1,5m sügavusele betoonvundamendile. Küll on aga külmakerkekindlus vajalik suurte klaaspindadega ehitiste puhul – moodsad suvemajad jms., sest klaaspinnad on deformatsiooniõrnad. Terrasside, puukuuride, puitaedade jms puhul piisab 95% juhtudest 865-seeria krinneritest (maasse keeratava osa pikkus 86cm). Kasutajate kogemus ütleb, et külmakerget saab ka lühikeste kruvide ja märgade pinnaste puhul vähendada juhul kui pinnas ja kruvi korpus libiseva kihiga (näit. geotekstiil, paks määre) lahti sidestada.
 2. ehitise ja maapinna vahel on liiga väike õhuvahe: külmaga kerkiv maapind tõstab ehitise põrandat ning koos sellega sikutab maa seest välja kruvivundamendid. See kehtib ka terrasside kohta, millele langeb maja katuselt vihmavesi: ebasoodsate ilmastikutingimuste puhul, nagu näiteks 2018.a. talvel, mil detsembri ja jaanuari temperatuurid kõikusid 0C ümber ja sadevesi küllastas maapinda ning kui veebruaris saabus pikaajaline külmalaine, mis külmutas märja maapinna sügavalt läbi, võis pinnas mitu cm kerkida ning tõsta maapinna kohal olevaid terrasse jm rajatisi märgatavalt.  Ennetamiseks jätke külmakerkeohtlikes kohtades ehitise ja maapinna vahele piisav õhuvahe.
 3. valiti õige pikkusega kruvivundamendid, kuid ei keeratud neid lõpuni maasse. Selliseid olukordi on ette tulnud ebaühtlase või laskuva pinnavormi korral, kui ehitis jäetakse maapinnast kõrgemale. Sellisel juhul võivad tõusta esmalt need kruvid, mis keerati väiksemale sügavusele, seejärel need, mis keerati sügavamale, ning eeltoodu tulemusena tekib “lainetav” pind, mille nivelleerimine on väga ebamugav ettevõtmine. Probleemi ennetamiseks on vajalik keerata kruvid samale sügavusele ning kasutada ehitise all sobiva pikkusega tugijalgu.

Kuidas krinnereid kiiresti ja mugavalt paigaldada

 1. täpsustage võimalike kommunikatsoonide, maakütte-, vee- ja kanalisatsioonitorustiku jms. asukohad veendumaks, et need ei jää ette. Sondeerige pinnast neis kohtades, kuhu soovite kruvid keerata. Sobib näit pikk varas vms. Sondeerimise tulemusena veendute, et kivid, puujuured, vanade vundamentide jäänused jms. ei sega paigaldust.
 2. augud tehtud, keerake kruvivundamendid maasse. U-mudelite keeramiseks piisab prussist või kangist, lühemate M-mudelite puhul on abiks flantsi külge kinnitatav toru. Pikemate mudelite puhul saate rentida käsivõtme või elektridrelli või tellida paigaldusteenuse siit. Kui paigaldate ise ja nivelliiri pole käepärast, sobib ühtlase kõrguse määramiseks ka vana hea nöörimeetod (tõmbate tamiili kahe äärmise punkti vahele). Kui mõnele kruvile jääb ette kõva takistus ning kruvi ei saa ümber paigutada, siis lahendab olukorra lühema mudeli kasutamine või samal kruvil otsast jupi mahalõikamine arvestusega, et kruvi ots toetub kõvale stabiilsele pinnale. U-mudelitele paigaldatavad prussid saate mugavalt ühele kõrgusele nivelleerida, kasutades sobivas kõrguses kiilusid.
 3. kõvas pinnases (näit savi) lihtsustab krinnerite maasse keeramist vesi: tehke maasse auk ja valage vett täis. Laske veel pinnasesse imbuda, asetage kruvi auku ning kallake see samuti vett täis. Vesi hakkab kruvi otsas olevast tehnoloogilisest avalt välja nirisema, pehmendades ja libestades pinnast enda ümber.

Kruvivundamente ei saa kasutada

Krinneri kruvivundamente kasutatakse üle maailma Austraaliast Alaskani. Piirangud seab vaid väga pehmes ja väga kõva pinnas. Mõned kliendid on uurinud, kas krinnereid saab puurida paekivisse, liivakivisse, asfaldisse… Vastus on, et ei saa. Samuti ei saa neid kasutada parklates ja teekatendites, mille muldkeha rajamisel kasutati põlevkivituhka (tuhk tsementeerub aastate jooksul) või raskeid vibrorulle (tugevalt tihendatud pinnast ei saa rohkem kokku suruda, et kruvi maasse keerata). Krinnerite kasutamine on raskendatud ehitusjäätmetega täidetud paikades – betoonikamakad, kivid, armatuurvardad jms raskendab maakruvide maasse keeramist. Samuti võivad takistada jämedad puujuured, suured kivid jms takistused, mida kruvi ei saa oma teelt füüsiliselt kõrvale lükata.


Kui teil on küsimusi, mõtteid, ettepanekuid, oleme tagasiside eest tänulikud ning püüame neid ühtlasi kasutada kodulehe parendamiseks.

 


Telli või võta ühendust

Nimi*

E-mail*

Teade